سيستانيان، اولين خونخواهان حسين (عليه السلام)

پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسين ـ عليه السلام ـ و ياران باوفايش وقتي اين خبر در بلاد اسلامي منتشر گشت، و به كالبد بي روح جامعه، جاني تازه بخشيد، اولين كساني كه اين جام بيداري را سر كشيدند و فرياد غرنده و سهمگين اعتراضشان وزيدن گرفت، مردمان فهيم سيستان بودند.
«اولين قيام مردان مرد براي خونخواهي حضرت امام حسين ـ عليه السلام ـ در سيستان،»[1] نام كتابي است كه به قلم پژوهشگر و انديشمند برجسته ي حوزه و دانشگاه حضرت حجت الاسلام والمسلمين علي دواني(ره) به رشته تحرير درآمده است.
هسته مركزي اين كتاب را اولين قيام مردمي كه براي خونخواهي امام حسين ـ عليه السلام ـ پس از قيام خونين آن حضرت در سراسر مملكت اسلامي شكل پذيرفته است تشكيل مي­دهد. نويسنده در اين كتاب با رويكردي كاملاً تاريخي و مستند به اين مسيله پرداخته است.

در بخشي از كتاب آمده است:
«سخن در اين است كه در تمام شهرهاي اسلامي كسي يا گروهي زبان به اعتراض نگشود و براي خونخواهي جانبازان كربلا و دفاع از خاندان رسالت قيامي صورت نگرفت ــ و اگر اتفاق افتاده باشد، تاريخ ثبت نكرده است ــ جز قيام توابين در كوفه كه سه سال بعد انجام گرفت و قيام مختار كه باز در كوفه و پنج سال بعد روي داد. اما ببينيد وقتي اين خبر در همان سال به مردم رشيد و با ايمان سيستان رسيد چه شد؟مردمان سيستان گفتند: نه نيكو طريقتي برگرفت يزيد كه با فرزندان رسول الله چنين كرد. پاره اي شورش اندر گرفتند.عباد بن ‌زياد (والي سيستان) سيستان را به مردم آن جا سپرد و فرار را بر قرار ترجيح داد.»
علاوه براين توفيق بزرگ، سيستان، سند افتخار آميز ديگري هم در پرونده زرين خود دارد، و آن سبّ نگفتن حضرت اميرالمومنين علي (ع) در زماني است كه همگان بر منابر آن حضرت را سب مي گفتند؛ و از همين روي است كه سيستان را به لقب دارالولايه هم مفتخر نموده اند.


پي نوشت:
[1]. اولين قيام مردان مرد براي خونخواهي حضرت امام حسين عليه السلام در سيستان، علي دواني، چاپ اول، 1384
مهدي لك زايي
 پايگاه خبري -تحليلي اهل البيت (ابنا)


پايگاه خبري -تحليلي اهل البيت (ابنا)