شيعه نيوز: حضرت خديجه دختر خويلد بن اسد از زنان با فضيلت اسلام است. نام مادر او فاطمه دختر زايد از تيره و قبيله عامر بن لويّ است رهبر انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درباره نقش و جايگاه اين بانوي بزرگ اسلام اينچنين فرمود: خديجه‌ كبري (سلام الله عليها) در آغاز اسلام ايمان آورد بزرگترين حركت را به عنوان يك بانوي كامله و عاقله و بزرگوار انجام داد اول ميمن به اسلام او بود بعد هم همه‌ ثروت خود را در راه دعوت اسلام و ترويج اسلام خرج كرد و تأثير اين كار را كساني مي‌دانند كه در مبارزات و دوران اختناق نقش كمك‌هاي مالي را به مبارزين تجربه كردند كه اگر كمك‌هاي خديجه عليهاالسلام نبود شايد در حركت اسلام و پيشرفت اسلام يك اختلال و وقفه‌ عمده‌اي به وجود مي‌آمد بعد هم با رسول خدا و همه‌ مسلمين به شعب ابيطالب تبعيد شدند و چند سال دو-سه سال زندگي دشوار و طاقت‌فرسا را در آنجا تحمل كرد و در همان شعب ابيطالب هم دعوت حق را لبيك گفت و در حال تبعيد از دنيا رفت.

به مناسبت سالروز رحلت مادر گرامي حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) و همسر نبي اكرم (صلي الله عليه وآله) به بازخواني جايگاه و نقش حضرت خديجه (سلام الله عليها) مي‌پردازيم:

*سلام ويژه برترين فرشته الهي به بزرگ بانوي اسلام

-رسول خدا (صلي الله عليه وآله) فرمود: وقتي كه در شب معراج جبرييل مرا به سوي آسمان‌ها برد و سير داد هنگام مراجعت به جبرييل گفتم: آيا حاجتي داري جبرييل گفت: حاجت من اين است كه سلام خدا و سلام مرا به خديجه برساني. پيامبر خدا وقتي به زمين رسيد سلام خدا و جبرييل را به خديجه (سلام الله عليها) ابلاغ كرد خديجه گفت: «اِنّ الله هُوَ السَّلام و فيه السَّلام اليه السلام و علي جبرييل السلام» همانا ذات پاك خدا سلام است و از اوست سلام و سلام به سوي او بازگردد و بر جبرييل سلام باد.

-در سال ششم بعثت پس از آنكه آيه «فَاصْدَعْ بِما تُيْمَرُ وَأعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ» نازل شد پيامبر (صلي الله عليه وآله) بالاي كوه صفا رفت و مردم را به توحيد دعوت كرد. مشركان اين بار نيز پيامبر را سنگباران كردند سنگي بر پيشاني حضرت خورد و خون جاري شد. پيامبر (صلي الله عليه وآله) به كنار تخته سنگي پناه برد حضرت علي (عليه السلام) به سرعت به خانه خديجه (سلام الله عليها) رفت و ايشان را از اين اتفاق آگاه كرد حضرت خديجه سراسيمه به سوي كوه صفا آمد و در راه مي‌فرمود: «مَنْ أَحَسَ لِيَ النَّبِيَ الْمُصْطَفَي مَنْ أَحَسَّ لِيَ الرَّبِيعَ الْمُرْتَضَي مَنْ أَحَسَّ لِيَ الْمَطْرُودَ فِي اللَّهِ مَنْ أَحَسَّ لِي أَبَا الْقَاسِمِ...» چه كسي مرا از حال پيامبر برگزيده آگاه مي‌كند و... از سلامتي‌اش برايم خبر مي‌آورد

هنوز حضرت خديجه (سلام الله عليها) در راه بود كه جبرييل نازل شد و خديجه را كه در دامنه كوه صفا بود نشان داد و گفت: آن بانوي توست كه از گريه‌اش فرشتگان به گريه آمده‌اند او را به سوي خود بخوان و سلام مرا به او برسان و به او مژده بده كه خدا به او سلام رسانده و در بهشت كاخي باشكوه و بلورين و آراسته به زيور كه ماندگار است و در آن هيچ رنجي راه ندارد برايش آماده ساخته است.

-پيامبر (صلي الله عليه وآله) در وصف خديجه و بزرگي و سروري او بر زنان دنيا مي‌فرمايد: «خَيْرُ نِسَايِهَا خَدِيجَةُ وَخَيْرُ نِسَايِهَا مَرْيَمُ بِنْتُ عِمْرَانَ» بهترين زنان جهان خديجه و مريم دختر عمران هستند همچنين پيغمبر (صلي الله عليه وآله) براي تبيين مقام و جايگاه خديجه مي‌فرمايد: «اشْتَاقَتِ الْجَنَّةُ إِلَي أرْبَعٍ مِنَ النِّسَاءِ: مَرْيَمَ بِنْتِ عِمْرَانَ وَآسِيَةَ بِنْتِ مُزَاحِمٍ زَوْجَةِ فِرْعَوْنَ وَهِيَ زَوْجَةُ النَّبِيِّ-ص- فِي الْجَنَّةِ وَخَدِيجَةَ بِنْتِ خُوَيْلِدٍ زَوْجَةِ النَّبِيِّ-ص- فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَفَاطِمَةَ بِنْتِ مُحَمَّدٍ-ص- بهشت به ديدار چهار بانو اشتياق دارد: مريم دختر عمران آسيه دختر مزاحم كه در بهشت به همسري پيامبر مفتخر خواهد شد و خديجه دختر خويلد... كه در دنيا و آخرت همسر و همنشين پيامبر است و فاطمه دختر پيامبر.

-در حديثي نيز رسول خدا (صلي الله عليه وآله) به اميرميمنان (عليه السلام) فرمود: تو افتخار همسري بانويي همانند فاطمه را داري در حالي كه من همسري همانند او ندارم و تو مادرزني بسان خديجه داري كه من چنين مادرزني ندارم.

*لحظات پاياني عمر «ام‌الميمنين» چگونه گذشت/آخرين خواسته حضرت خديجه (سلام الله عليها)

حضرت خديجه (سلام الله عليها) كه بر اثر صدمات و آزارهاي جسمي و روحي فراوان در شعب ابيطالب بيمار شده بود در روز دهم ماه رمضان سال دهم بعثت چشم از جهان فرو بست و پيكر مطهرش در قبرستان شهر مكه «حُجُون» آرام گرفت ايشان در خانه پيامبر خدمات فراواني انجام داد و از اين رو طبيعي بود كه بتواند پيش از مرگ خود خواسته‌اي از پيامبر داشته باشد اما او هيچ‌گاه خواسته اي شخصي آن هم به صورت مستقيم از پيامبر نداشت فقط در روز رحلت خواسته كوچكي به وسيله دخترش فاطمه (سلام الله عليها) كرد.

ابتدا به پيامبر (صلي الله عليه وآله) فرمود: اي رسول خدا! اگر كوتاهي كرده‌ام مرا عفو كن! پيامبر (صلي الله عليه وآله) فرمود: هرگز از تو تقصيري مشاهده نكرده‌ام.

خديجه (سلام الله عليها) گفت: حاجتي ديگر دارم مي‌خواهم خواسته‌ام را دخترم فاطمه به شما بگويد زيرا شرم دارم آن را بازگو كنم پيامبر از جاي برخاست و از اتاق بيرون رفت.

حضرت خديجه (سلام الله عليها) وقتي با دخترش تنها ماند به فاطمه گفت: اي محبوب و نور ديده مادر! به پدرت بگو كه مادرم مي‌گويد: من از خانه قبر بيمناكم از شما تقاضا دارم كه يكي از جامه‌هاي خويش كه هنگام نزول وحي به تن داشته‌ايد به من هديه كنيد تا با آن كفن شوم حضرت فاطمه (سلام الله عليها) درخواست مادر را به پيامبر (صلي الله عليه وآله) گفت پيامبر لباس خود را به فاطمه داد تا به مادرش بدهد.

در اين هنگام جبرييل نازل شد و گفت: «يا محمد! اِنَّ كَفنَ خَدِيجةَ مِن عِندِنا فَاِنَّها بَذَلَت مَا لُها فِي سَبِيلِنا فَجَاء جِبرِييلُ بِكَفَنٍ وَقَال يَا رَسُولَ اللهُ هَذا كَفنُ خَديِجَةُ وَهُوَ مِن اَكفانِ الجَنةِ اَهدَيَ اللهُ اِلَيهَا...» اي محمد! همانا كفن خديجه از سوي ماست زيرا او مالش را در راه ما صرف كرد. پس جبرييل كفني آورد و گفت: اي رسول خدا! اين كفن خديجه است و اين كفن از كفن‌هاي بهشتي است كه خداوند آن را به خديجه هديه داده است.

انتهاي پيام/654

منبع: فارس

شيعه نيوز