به گزارش «شيعه نيوز» در حالي كه فوت «عبدالحسين عبدالرضا» اسطوره تياتر جهان عرب طرفداران او را متأثر كرده است مسأله"طلب آمرزش براي وي"به بحثي جنجالي در بين مردم كشورهاي خليج فارس تبديل شد!

جنجال از آنجا آغاز شد كه وهابيون نتوانستند كينه خود را حتي نسبت به جنازه اين هنرمند شيعه كويتي پنهان كنند و شيخ «علي الربيعي» مبلغ وهابي وي را به خاطر مذهبش به ضلالت و گمراهي توصيف كرد!

اين شيخ سلفي در توييتي كه در صفحه رسمي خود منتشر نمود نوشت:"جايز نيست كه مسلمانان براي عبدالحسين عبدالرضا دعا كنند زيرا او رافضي (شيعه) و ايراني بود و در گمراهي مُرد و خداوند مسلمانان را از طلب رحمت و مغفرت براي مشركين نهي كرده است".

* طوفان توييترها عليه مفتي سلفي

اين توييت خشم كاربران عرب شبكه هاي اجتماعي را برانگيخت و ابتدا جدال گسترده اي را در فضاي مجازي ايجاد كرد به شكلي كه در عرض چند ساعت كامنت هايي كه در واكنش به توييت الربيعي گذاشته شد از 21هزار تجاوز كرد.

مردم سخنان اين مفتي سعودي را فاقد كمترين درجه انسانيت دانسته و خلاف ارزش هاي دين اسلام برشمردند و حتي خواستار بازداشت و محاكمه وي شدند.

«عبدالعزيز المريسل» يكي از كساني بود كه واكنش نشان داد و توييت كرد: ”خدا خيرت بدهد شيخ! آيا دليلي داري كه ثابت كند عبدالحسين عبد الرضا در گمراهي مرده است! و آيا دليلي داري كه ثابت كند اين هنرمند مشرك بود! اگر داري آن را به ما هم بگو... اي شيخ! تكبر نداشته باش و توبه كن از چيزي كه نوشتي. تو از آنچه بين خداوند و عبدالحسين هست خبر نداري...”.

يك كاربر اهل سنت ديگر به نام «فهد» نيز نوشت:"والله من با شيعيان زندگي كرده ام و غير از خوبي از آنها نديده ام. مهم اين است كه آنها به ما بدي نكرده اند اما اينكه مذهبشان چيست به خداوند مربوط است و به من ربطي ندارد”.

«أمجد عمر» هم اينگونه اظهار نظر كرد:"رسول خدا براي جنازه يك يهودي از جا برخاست و تو با كمال وقاحت برات بهشت و جهنم تقسيم مي كني!”.

* حذف توييت جنجالي

در واكنش به اين جنجال توييتري «هاني الغفيلي» مسيول بخش خدمات الكترونيك وزارت فرهنگ و رسانه عربستان هم اعلام كرد كه وزارت متبوعش علي الربيعي را به دليل نقض قوانين مطبوعات و انتشارات به كميته تخلفات ناشران ارجاع داده است.

گسترش اعتراضات اين مفتي سعودي را مجبور كرد كه جملات سخيف و تفرقه آميزش را از صفحه حذف كند اما بحث بر سر جواز يا عدم جواز دعا براي اين متوفي منحصر در شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي نشد و به روزنامه ها و شبكه هاي تلويزيوني نيز رسيد.

* ادامه محكوميت در تلويزيون و روزنامه ها

شيخ «وسيم يوسف» يكي از افرادي بود كه در برنامه خود در"شبكه ابوظبي"گفت: با فوت عبدالحسين عبدالرضا تعدادي از مزدوران و سربازان ابليس را شناختيم! ابليس وظيفه خود مي داند كه مردم را به جهنم بكشاند اينها هم با تكفير ديگران همين كار را براي او انجام مي دهند.

اين روحاني اهل سنت اردني سپس خطاب به تكفيريون وهابي ادامه داد: عبدالحسين ــ رحمة الله عليه ــ لبخند و شادي را براي مردم رقم زد اما شما كشتار و خون و آوارگي را براي مردم ترسيم كرديد. اين فرق شما با اوست.

روحانيون معتدل خطبا و هنرمندان ديگر در كشورهاي مختلف عربي نيز با حضور در ويژه برنامه هاي تلويزيوني يا انتشار ويديوهايي از كارهاي اين بازيگر پيشكسوت در مقابل الربيعي واكنش نشان دادند و براي آن مرحوم رحمت و مغفرت آرزو كردند.

* عرعر دواعش را بشنويد!

اما يكي از شديدترين واكنش ها از سوي «سعد المعطش» نويسنده كويتي انجام شد. وي اين ماجرا را از زاويه اي متفاوت مورد بررسي قرار داد و نوشته اي شديداللحن با عنوان"وفات عبدالرضا سرگين دواعش را آشكار ساخت!” قلمي نمود.

وي در اين يادداشت كه در روزنامه سعودي"عكاظ” منتشر شد نوشت: همه ما اين قصه و ضرب المثل را شنيده ايم كه"باقي ماندن سرگين علامت وجود شتر است و بر جاي ماندن ردّ پا علامت مسيرش (البعرة تدل علي البعير والأثر يدل علي المسير)".

اين نويسنده عرب ادامه داد: خداوند هنرمند راحل عبدالحسين عبدالرضا را رحمت كند كه در كارهاي كمدي خود لبخند را بر لبان ما آشكار مي كرد و اينك بعد از وفاتش هم"دواعش” را بر ما آشكار ساخته است.

المعطش با اشاره به اينكه دواعش حقيقت خود را بعد از فوت عبدالحسين نشان دادند تصريح كرد: آنها مانند شتري كه با سرگين خود مسير خودش را لو مي دهد خودشان را ناخودآگاه به جامعه نشان دادند.

وي خطاب به زعما و حكام جوامع اسلامي نوشت: هر شخصي كه اين هنرپيشه را لعن و نفرين كرده باشد داراي تفكر گمراهي است كه"داعش"ناميده مي شود. پس اگر شما واقعاً در ادعاي خود مبني بر مبارزه با دواعش صادق هستيد اين افراد را دريابيد كه اكنون خود را با عرعر كردن در شبكه هاي اجتماعي نشان داده اند.

اين نويسنده يادداشتش را با اين جمله خاتمه داد: خداوند هر كس كه با اين تفكر منحرف و رهبران آن مبارزه مي كند را مستدام دارد و هر كس كه به هر دليلي آن ها را پنهان مي كند نابود سازد.

* عبدالحسين عبدالرضا كه بود

«عبدالحسين عبدالرضا محمد عوض» متولد ۱۵ ژوييهٔ ۱۹۳۹ در كويت بود. وي همانند بسياري از اهالي كويت بحرين و ديگر كشورهاي جنوب خليج فارس اصالتي ايراني داشت و از پدر و مادري شيعه كه نسب آنها به شهر"بوشهر"مي رسيد به دنيا آمد.

وي كار خود را با بازي در تياتر و تلويزيون از سال ۱۹۶۲ آغاز كرد."مذكرات بو عليوي""درب الزلق"و"الاقدار"از جمله مهمترين سريال هايي بودند كه وي در آن ها به ايفاي نقش پرداخته است. وي همچنين در نمايش هاي"باي باي لندن""فرسان المناخ"و"عزوبي السالمية"بازي كرده است.

هنرنمايي طنزآميز و ماندگار او در نقش «صدام» در سريال تياتري"سيف العرب"به وي محبوبيتي فوق العاده در جهان عرب داد.

عبدالحسين عبدالرضا روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ (۱۱ اگوست ۲۰۱۷) پس از عمل جراحي قلب در"لندن"در سن ۷۸ سالگي درگذشت.

مرگ او ميليون ها نفر را در كشورهاي عربي متأثر كرد. مراسم تشييع وي با حضور تعداد بسيار زيادي از مردم كويت برگزار گرديد و در"مقبره شيعيان قبرستان الصليبيخات"در شمال شرق كويت به خاك سپرده شد.

يكي از مدرن ترين مجموعه هاي بزرگ تياتر كويت سال گذشته افتتاح و به نام اين هنرمند شيعه "مسرح عبدالحسين عبدالرضا (AbdulHussain AbdulRidha Theater)"نامگذاري شده است.

ادامه جنجال پس از مرگ بازيگر شيعه كويتي
منبع: ابناشيعه نيوز