مزار حضرت زينب(س) در كجا قرار دارد؟

درباره اين كه قبر حضرت زينب در چه مكاني است، سه احتمال وجود دارد: مدينه، شام و قاهره.

عمده سيره نويسان مرقد آن بانوي بزرگ را «قاهره» و «شام» گفته اند.

يحيي بن حسن حسيني عبيدلي اعرجي در كتاب اخبار زينبيات و برخي ديگر از سيره نويسان گفته اند: حضرت زينب در مصر وفات نمود(1)

حسنين سابقي در كتاب مرقد عقيله زينب و برخي ديگر نوشته اند كه مرقد حضرت در شام و دمشق قرار دارد.(2)

برخي ديگر از نويسندگان مانند دكتر شهيدي در كتاب زندگاني فاطمه زهرا (س) مرقد آن بزرگ بانوي اسلام را به صورت مردّد بين مدينه، شام و مصر مطرح كرده است.(3)

آنان كه گفته اند مقبره آن حضرت در مصر قرار دارد، اين گزارش را نقل كرده اند كه بعد از مراجعت كاروان باقي مانده واقعه كربلا از شام به مدينه، جوّ عمومي مدينه نا آرام شد.

حاكم مدينه نامه اي براي يزيد نوشت و وضع پيش آمده در مدينه و نقش حضرت زينب در بيداري و مقاومت مردم را براي يزيد توضيح داد. يزيد در پاسخ نوشت كه زينب را از مدينه اخراج كند. حاكم مدينه مُصِرّ بود كه زينب از مدينه خارج شود. سرانجام حضرت زينب از مدينه به مصر هجرت كرد و مورد استقبال حاكم مصر و عده زيادي از اهالي مصر قرار گرفت. حضرت زينب بعد از گذشت حدود يك سال در غروب پانزدهم رجب سال 62 در قاهره رحلت نمود.(4)

اما آنان كه گفته اند: مقبره حضرت زينب در شام است. ضمن نقل اين داستان كه حاكم مدينه در پي اخراج و تبعيد حضرت زينب بر آمد و سرانجام حضرت زينب به شام رفت، به نقل ديگري پرداختند و آن اين است: موقعي كه واقعه حره و غارت و كشتار مردم مدينه در سال 62 هجري توسط يزيديان رخ داد، عبدالله بن جعفر براي اين كه ناراحتي همسرش زينب تجديد نشود و قدري غم و اندوه او كاسته شود، افزون بر اين، مرض وبا و طاعون در مدينه شايع شده بود و براي در امان ماندن از آن، به همراه حضرت زينب به سوي مزرعه اي در شام رفتند و در آن جا اقامت گزيدند تا اين كه حضرت زينب مريض شد و در آن ديار از دنيا رفت. پس از زينب كبرا، ام كلثوم دختر ديگر حضرت علي(ع) كه از غير فاطمه زهرا (س) و نام او زينب صغرا بود، مشهور به زينب كبرا شد و به مصر رفت.(5)


1- سيد عطاءالله مهاجراني،پيام آور عاشورا، ص 352 – 355.
2- همان، ص 355.
3- زندگاني فاطمه زهرا (س)، ص 161 و 162.
4- پيام آور عاشورا، ص 348 تا 353.
5- شيخ جعفر نقدي، زينب كبرا، نقل از ستارگان درخشان، ج 2، ص 183 ـ 184.


واحد پاسخ به سوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي


واحد پاسخ به سوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي